Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Jan Have Tosunyan

Doğum Tarihi: 1907-01-01 -

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Jan Have Tosunyan (1907) Elmas kralı. İstanbul'da doğdu. Ailece elmas işlemeciliğiyle uğraşmışlardır.

1925 yılında Paris'e gitti. En büyük hayali olan Afrika'da gidip elmas madeni aramalarını 1945'te gerçekleştirdi. 1948'de Fildişi Sahili'nde Segulea bölgesi civarındaki Sassandra gölünün yakınında bir elmas madenini keşfetti. Bu, dünyanın en büyük elmas madenlerinden biriydi. Yanında da petrol çıkıyordu. Fransızlar, o sıralar kendi toprakları olan burada maden bulununca deliye dönerler. Tosunyan'a en büyük devlet nişanı olan Legion d'Honneur verirler. Hemen bir şirket kurup elmas çıkarmaya başlar. Günde üç bin kratlık taş üretimi yaparlar. Elmas parçalarının ortalama boyutu 25 krat, ekstra kalite D rengidir. Ancak İngiliz istihbaratının desteklediği İngiliz mafyası önce madenin tapusundan vazgeçmesi şartıyla büyük gayrimenkuller teklif ederler. Kabul edilmeyince mühendislere el atarlar. Sabotajlar yapılır. Sonunda 1958 yılında madeni fiilen kaybeder. Ancak Tosunyan, tapu hakkımdan hala vazgeçmediğini söylemiştir.

Tosunyan, kendisiyle yapılan bir ropörtajda, Fransa'ya gelen her Türk işçisine yardım ettiğini, birçok Türk'ün çalıştığı Simca otomobil fabrikalarına bir cami yaptırdığını, 1962 yılında tüm giderlerini kendi cebinden karşıladığı 'Club Turc de Paris" adlı bir de Türk Kulübü kurduğunu, bu kulüpte Türkçe öğrenmek isteyen Fransızlara Türkçe, Türk işçilerine Fransızca ders verildiğini belirtiyordu. Kulüpte Türk filmlerinin oynatıldığını, hatta Paris'teki Türk Turizm bürosunun ilk broşürünü kendisinin bastırdığını ifade etmiştir.

Sadi Koçaş'la birlikte Ermeni davasıyla ilgili kitap hazırlayan Tosunyan T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Şeref Madalyası'na layık görüldü. 13 devletten şeref madalyası alan Tosunyan, Cumhurbaşkanı Demirel'in Paris'e her gelişinde kendisini mutlaka gördüğünü ve "Benim buradaki sefirim sensin" dediğini belirtiyor.

Kaynak:Ermeni Portreleri Hüdavendigar Onur Burak Yayınları İstanbul 2000

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249