Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Jacob Frenkel

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

yöneticiis an Israeli-American economist and businessman


Jacob Aharon Frenkel(born in 1943)

Frenkel studied economics and political science at the Hebrew University of Jerusalem and gained an M.A. and doctorate in economics at the University of Chicago. He was a faculty member of the university from 1973 to 1987, where he was appointed David Rockefeller Professor of International Economics.

From 1987 till 1991, he served as Director of Research at the International Monetary Fund.
Between 1991 and 2000 he served as Governor of the Bank of Israel.

He is currently Vice-Chairman of the American insurance corporation American International Group. He is also chairman of the Washington based economics organisation, the Group of Thirty, and in August 2007, he joined the advisory board of an Israel based biotech firm BrainStorm Cell Therapeutic, Inc.

Frenkel's lucrative compensation as the vice chairman of AIG and his repeat preaching on the elasticity of the global financial system that have proved false in the 2008 financial system crash are viewed by many to symbolize the short-sightedness and greed spread throughout Wall Street over the recent years.


GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM 5 HAZİRAN 2001

İsrail mucizesinin mimarı programı konuşmaya geldi
Seçkin Ürey
Milliyet 5 Haziran 2001


Derviş'in özel davetiyle Türkiye'ye gelen, Merrill Lynch International'ın Başkanı Jacob Frenkel, "Programın başarısı onu anlatana da bağlı" dedi

İsrail Merkez Bankası Başkanı'yken yaptığı reformlar sayesinde İsrail'in yüzde 500'lerde seyreden enflasyonunu yüzde 10'lara düşüren adam olarak tanınan, İsrail eski Merkez Bankası Başkanı Jacob Frenkel, Devlet Bakanı Derviş'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.
Halen Merrill Lynch'in Başkanı olan Frenkel'i Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin karşıladı. Frenkel, Atatürk Havaalanı'nda Milliyet'e yaptığı açıklamada "Çok başarılı görüşmeler yapacağımızdan eminim. Ekonominin satbilizasyonu, enflasyonun indirilmesi ve finansal sektörün sağlıklı bir yapıya kavuşabilmesi için yapılması gerekenler var" dedi.

'Anlatana bağlı'
Başarının kaumoyu desteğine bağlı olduğunu belirten Frenkel, "Porgramı anlatanın, bu anlatımdan elde edeceği başarı da şansını artıracaktır. Derviş'in açıklık politikası çok önemli. Buraya gizli kapaklı şeyler konuşmaya gelmedik" diye konuştu.
Frenkel Havaalanı'ndan Çırağan Sarayı'na gitti. Kendisinden bir saat kadar sonra İstanbul'a gelen ve Şevket Sabancı'nın Kandilli'deki yalısına giden Derviş de saat 23.00 sıralarında Çırağan'a geldi. Derviş, Çırağan'a gelişinde, Şevket Sabancı'nın yalısında, Toyota yetkilileri ile, Türkiye'ye yapacakları yatırımlar konusunda görüştüklerini söyledi. Derviş'in aynı otelde kalan Frenkel ile bu gece kısa bir görüşme yapması, yarın da esas görüşmelere geçilmesi bekleniyor.

Derviş gibi çağırılmıştı
Derviş ile Jacop Frenkel'in görüşmesinde İsrail'in deneyimleri üzerinde görüş alış verişi yapılacak. Serbest kur ve enflasyon hedeflemesi görüşmenin ağırlıklı konuları arasında yer alacak. Görüşmelere, İsrailli, dünyaca tanınmış akademisyenler Prof. Ben Sharar ile Prof. Elhanan Helpman da bulunacak. Derviş'in ekibinde ise Hazine Müsteşarı Faik Öztrak ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti yeralacak. Frenkel yarın da Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşecek.
Jacob Frenkel de 1991'de İsrail ekonomisindeki sorunları gidermek ve enflasyon problemini aşmak için İsrail'e çağrılmıştı.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM 7 HAZİRAN 2001

Frenkel: Unutmayın bu son kurşununuz
Gila Benmayor
Hürriyet 7 Haziran 2001

Devlet Bakanı Kemal Derviş ve ekibiyle bir günlük zirve toplantısı için beraberinde enflasyon hedeflemesi konusunda dünyaca tanınmış iki İsrailli ekonomist olduğu halde İstanbul'a gelen İsrail Merkez Bankası eski Başkanı Jacob Frenkel ''Sadece bir kurşununuz kaldı. Bu yüzden başarmalısınız'' dedi.


Halen Merrill Lynch İnternational'ın başkanı olan Frenkel, Prof. Haim Ben Shakar ve Prof. Elhanan Helpman ile birlikte önceki gece geç saatlerde, vinde İsrailli ve Türk işadamlarını buluşturan İsrail Başkonsolosu Amira Arnon'nun davetine geldi.


''Derviş ile kahvaltıya ancak şimdi son verdik'' diyerek etrafındakilerle şakalaşan Frenkel, Çırağan'da yaklaşık dokuz saat süren zirveyle ilgili bazı bilgiler verdi. Sabah Derviş ile birlikte Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile biraraya geldiklerini anlatan Frenkel, ''Derviş ve yeni Merkez Bankası Başkanı arasındaki uyum ve işbirliği mükemmel. Keşke İsrail'de de böyle olsaydı. İkinci nokta ekip son derece profesyonel. Üçünc nokta ise program konusunda son derece açık ve net konuşuyorlar.Bu ekipten müthiş etkilendim'' dedi.


Frenkel, ''Ekonomik program son derece kapsamlı. Bunun iyi kamuoyuna iyi anlatılması gerekir. Derviş bu konuda iyi yol aldı. İMF şimdiye kadar en büyük mali yardıma Türkiye'ye verdi. Şu nedenlerden ötürü başaracağınıza inanıyorum:


Programın dizaynı iyi

Uluslararası destek var

En önemlisi bundan önceki başarısızlıklar nedeniyle tek bir kurşununuz kaldığının farkındasınız. Ve başaracaksınız.''

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249