Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

İbn-i Ebû Dâvûd

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

İbn-i Ebû Dâvûd Hazretleri

''Kütüb-i Sitte'' adı verilen, 6 meşhûr hadis-i şerif kitabından birinin sâhibi; Ebû Dâvûd Süleymân b. Eş'as hazretlerinin oğlu! Adı, Abdullah b. Süleymân'dır. Ezdi veya sicistani, nisbeleriyle meşhûrdur. Sicistan köyü, Basra'dadır.
Ezd kabilesi ise; Kureyş'e (Mekke'ye) mepsûptur. Abdullah 10 yaşına gelince; büyük hadis âlimi olan (babasından) i ilim öğrenmeye başladı.Çok zeki olduğu için 40 yıl babasının yanına gelen, bir çok âlimden istifâde etti! Sonra da, ilim seyâhatlarına çıktı. Horasan, Nişâbûr, İran,Basra, Bağdat, Kûfe, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere, Şam, Mısır, Cezire ve daha başka şehirleri dolaştı.
Çok sıkıntılarla karşılaştı. İlim yolundaki sabrı, akıllara durgunluk verecek derecedeydi! Hadis-i şerif ilminde, hüccet sayılır. Çünkü 300.000'den fazla hadis-i şerifi râvileriyle birlikte ezberledi.En sonunda, Bağdat'ı, vatan edindi.Burada ilmini, herkese sunuyordu. Çok meşhûr kimseler bile, onun talebesi olmakla övündüler.
Büyük âlim, Ebü'l Fadl Ahmed diyor ki:''Ebû Dâvûd hazretlerinin oğlu Abdullah; Irak âlimlerinin imâmı ve en üstünüydü. Zamânın Sultânı, onun için bir minber (kürsü) tahsis etti. Bizzat kendisi bile huzûrunda, hadis-i şerif öğrendi:'' Hasen b. Muhammed el-Hılâl (rahmetullahi aleyh) ise şöyle der: ''Abdullah b. Ebû Dâvûd hazretleri, babasından bile fazla hadis-i şerif ezberlemiştir!''
Ebû Bekr-i Şâzân(rahmetullahi aleyh) ise şöyle anlatır: ''Ebû Dâvûd'un oğlu, memleketimize gelmişti. Ordakiler, hadis-i şerif öğretmesini istediler'' Hazret dedi ki:''Ama yanımda yazılı bir kitap yoktur!'' onlar da hayretle: ''İbn-i Ebû Dâvûd hazretlerinin, kitâba ne ihtiyâcı var!'' dediler. Bunun üzerine ezberinden, 30.000 kadar hadis-i şerif yazdırdı! Abdullah ibn-i Dâvûd hazretleri, zühd ve takvâ sâhibiydi.
Çok ibâdet ederdi. Harâm şüphelilerden, çok sakınırdı. Vefât ettiği zaman 928(hicri 316) senesinin, Zilhicce ayı idi. 300.000'e yakın müslüman, cenâze namazını kıldı. 87 yaşlarındaudı. Kendisini o derece severlerdi ki: Cemâatin çokluğu sebebiyle ayrı ayrı cemâatler hâlinde, 80 kerre cenâze namazı kılındı!

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249