Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Ercan Kumcu

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

HAKKINDA YAZILANLAR
Dobra paracı
ERDAL SAĞLAM
Hürportreler Hürriyet 2002 İlavesi

15 yıl önceye kıyasla şimdi daha yumuşak ama dobralığı aynı. Paracı kimliği ise daha yetkinleşti.


Yaklaşık 15 yıl önceydi... Bir iktisat muhabiri olarak Merkez Bankası'na yeni atanan Genel Sekreter ile tanışmaya gitmiştim. O zaman Merkez Bankası'nda Dışişleri Bakanlığı benzeri bir ''Sözcülük'' oluşturulmaya çalışılıyordu ve Genel Sekreter bu kapsamda basınla ilişkileri de üstlenecekti. Sadece, Amerika'dan gelen bir akademisyen olduğunu biliyordum. Karşımdaki kişinin bu kadar ''Türk tipli'' çıkmasına şaşırmıştım ama konuşma ilerledikçe mantığının ve bakışının klasik Türk tipi olmadığı da açıkca ortaya çıkmaya başlamıştı.

Kısa bir süre sonra bu kişi Başkan Yardımcılığı'na atanmış, basınla ilişkiler yeni Genel Sekreter'e devredilmiş ve gazeteciler rahatlamıştı. Bu kişi Dr. Ercan Kumcu idi.

Yıllar sonra, kendisine de söylediğim gibi, ''Eğer Kumcu basınla ilişkileri götürmeye devam etseydi, Merkez Bankası'nın basınla arası o kadar iyi olamazdı...''

Ercan Kumcu'yu asıl olarak Başkan Yardımcılığı döneminde tanımaya başlamıştım. Basınla ilişkileri iyi götüremeyecek olmasının ana nedeni, karşımızdaki kişinin, gazetecilere sorularının cahilce olduğunu söyleyecek kadar dobra bir kişiliğe sahip olmasıydı.

O dönemde Merkez Bankası'nda çok iyi bir ekip kurulmuştu ve bence Merkez Bankası'nın o en başarılı dönemine Ercan Kumcu'nun katkıları çok fazla olmuştu. Herşeyden önce gün geçtikce, özellikle para konusunda çok iyi bir iktisatçı olduğu, bariz biçimde ortaya çıkmaya başlamıştı. Cehalete ve ilkesizliğe tahammülü yoktu. Belki de bu nedenle basınla arası, özel dostlukları dışında, o dönemde, hiç iyi olamadı.

Kumcu'nun dostluğunu kazanmak ise zordu. Eğer özel yaşamındaki keyifli halini görmeseniz, size ne kadar katkı yapacağını görmenize rağmen, arkadaşlığı için çaba sarfedilmeyecek kadar ''ukala'' görünümlü kişiler vardır ya, işte onlardan biriydi Kumcu...

Saracoğlu gibi, Kumcu'nun da önceleri bana ''ukala'' gelen tavırlarının aslında ''Mesafeli bir duruş'' olduğunu ayırdetmeye başladıktan sonra, arkadaşlığı da zorlamaya başlamıştım. Zor olmuştu ama arkadaşlığını, sanıyorum dostluğunu da kazanabildim.

*

Herşeyden önce bu arkadaşlığın, mesleki olarak bana çok büyük katkıları olduğunu söylemem gerek. Gerek Merkez Bankası'ndaki görevi boyunca, gerekse de bu görevden ayrıldıktan sonra, teknik olarak sıkıştığımda imdadıma yetişen insanlardan biri oldu ve olmaya da devam ediyor. Haberi değil ama bir gazeteci olarak haberi görmenizi ve doğru dürüst değerlendirmenizi sağlayacak olan bilgiyi vermekte cömertti. Eğer ''uzun soluklu'' ve ''uzman'' gazeteci olmayı seçtiyseniz, Kumcu çok doğru bir isimdi.

Ercan Kumcu ile şimdi meslektaş olduk. Aslında bu mesleğe, hala, çok fazla anlam yüklediğimden olsa gerek, dışardan yazanlara karşı bazı rezervlerimi koruyorum. Kendisine de söylediğim gibi, yazılarımın başına ''Sadece Gazeteci'' ibaresi koyma isteğimi hayata geçirmeye kalkışmıyorsam, bunun en büyük nedenlerinden biri Ercan Kumcu'nun yazılarıdır.

Zaman zaman katılmasam da, biliyorum ki Kumcu doğru bildiklerini yazıyor. Bildikleri de epeyce... Şu kadarını rahatlıkla söyleyebilirim ki; Kumcu şu anda basında, akademisyen kimliğini öne çıkararak köşe yazan akademisyenlerin hemen hepsinden iyi bir iktisatçı.

Aynı zamanda haberi de görüyor ama bazıları gibi popüler olma hevesiyle habere değil, asıl yararlanılacak yönü olan analiz ve değerlendirmeye öncelik veriyor.

Kumcu 15 yıl önceye kıyasla şimdi daha yumuşak. Hatta, o zaman çok kızdığı cahilce ve popülist haberlere karşı, şimdi bizden bile daha yumuşak baktığını söyleyebilirim. Yumuşadı ama, dobralığı hálá değişmedi. Paracı kimliği ise hem kamu hem özel sektör deneyiminden sonra, çok daha yetkinleşti. Kazandığı ''devlet adamlığı'' kimliğini, hem özel sektörde hem de yazarlıkta koruduğunu da kayda geçirmek gerekiyor.

''Çifte standart''a, kendi lehine olsa bile, karşı çıkacak kadar ilkeli olmayı sürdürmesinin, Ercan Kumcu'nun en saygı duyduğum yönü olduğunu söylemeden geçemeyeceğim...

Dostluğuna gelince... Defalarca kanıtlandığını söylemem sanırım yeterlidir.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249