Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Attila Aşut

Doğum Tarihi: 1939-10-05 -

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

5 Ekim 1939'da Trabzon'da doğan Atila Aşut ilk ve ortaokulu, doğduğu kentte okudu; liseyi yıllar sonra Ankara'da tamamladı.
İlk yazı ve şiir denemeleri, 50'li yıllarda çocuk dergilerinde çıktı. 1957 yılında, Trabzon'da "Hâkimiyet" gazetesinde gazeteciliğe başladı, 1957-1969 yılları arasında Trabzon'da yayımlanan birçok gazetede muhabir, yazar, teknik sekreter ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. "Kıyı" dergisinin kuruluş çalışmalarına katıldı. Bu arada, İstanbul'da çıkan "Dünya", "Akşam", "Milliyet" ve "Cumhuriyet" gazetelerinin Trabzon muhabirliğini yaptı.

Ayrıca, 1965-1969 yılları arasında, Trabzon'da kendi olanaklaryla, "Sömürücülüğe Karşı SAVAŞ" adlı haftalık sosyalist gazeteyi çıkardı. Trabzon Devrim Ocağı'nın, Gazeteciler Sendikası'nın ve Türkiye İşçi Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Daha sonra TİP'te Genel Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olarak çalıştı. 1969 yılında Ankara'ya yerletti.
TİP'in Basın ve Propaganda Bürosu sorumluluğunu üstlenerek "TİP HABERLERİ" dergisini çıkardı.
1971'de TİP kapatıldıktan sonra Gerçek Ajansı, Anadolu Ajansı, TÜBA Ajansı'nda muhabir ve editör olarak çalıştı; kimi kuruluşlarda Basın Danışmanlığı yaptı. Siyasal nedenlerle 1972-1977 yılları arasında yurtdışına çıktı. TKP Merkez Komitesi'nde yer aldı. İngiltere Türkiyeli İlericiler Birliği'nde (İTİB) aktif olarak çalıştı. 1978 yılında yurda döndükten sonra "Politika" gazetesinde çalışmaya başladı. Bir ara, "Yeni Ulus" gazetesinin sanat sayfasını yönetti. 1980-1981 döneminde, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. "Çağdaş" gazetesinde ve "Görüş" dergisinde sendikal ağırlıklı yazılar yazdı.

12 Eylül askeri darbesinden sonra, Mamak Askeri Cezaevi'nde 37 ay tutuklu kaldı. TKP ana davasında yargılandı, 10 yıl 8 ay hüküm giydi. TCK'nin 141-142. maddelerinin kaldırılmasından sonra Askeri Yargıtay'ca aklandı.
1988 yılında "Adımlar" dergisinin Ankara Haber Müdürlüğü'nü yaptı.
1990-1991 yılları arasında, Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Hekimler Derneği'nin (NÜSHED) Genel Yönetmenliği'ni üstlendi, bu kuruluşun "Son Reçete" adlı dergisini çıkardı.1993'te, Aziz Nesin'in başyazarlığını yaptığı "Aydınlık" gazetesinde "Üçüncü Göz" yazılarını yazmaya başladı. Daha sonra "Siyah Beyaz" gazetesine Kültür-Sanat Editörü olarak girdi. Edebiyatçılar Derneği'nce 1994'te yayımlanan "SIVAS KİTABI / Bir Topluöldürümün Öyküsü" adlı belgesel yapıtın editörlüğünü yaptı.
Tiirleri ve sanat yazıları, bellibaşlı yazın dergilerinde ve seçkilerde yer aldı. Şiirlerinden bir seçmeyi, bu yıl Serander Yayınları arasında çıkan "Acının Külrengi" adlı kitabında topladı. Köşe yazılarından oluşan "Siyah Beyaz Yazılar" adlı dosyası da yakında yayımlanacak.

TKP'den sonraki partisi SBP oldu. ÖDP'ye katılmadı. Şimdi bağımsız sosyalist. Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dil Derneği, Edebiyatçılar Derneği üyesi ve"Sürekli Basın Kartı" sahibi.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249