Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Reşat Kaynar

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

HAKKINDA YAZILANLAR

İşte son ordinaryüs
Süheyla GÖZDERELİLER
Hürriyet 06.08.2004

Hocaların hocası unvanına sahip Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer'in vefatı, başta Hürriyet olmak üzere bazı gazetelerde 'Son ordinaryüs öldü' şeklinde yansıtıldı.
Oysa bu doğru değildi. Çünkü halen yaşayan ve ders vermeyi bile sürdüren bir ordinaryüs daha vardı. Dönmezer'in ölümüyle Son ordinaryüs unvanını kazanan bu bilim adamı, Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar'dı. Kaynar, meslektaşı Dönmezer'in yasını tutuyor

ORD. Prof. Dr. Reşat Kaynar, arkadaşı ve aynı zamanda hukukçu olan eşi Yıldız Hanım'ın hocası Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer'in vefatını Çınarcık'taki yazlığında öğrendi. 94 yaşındaki son Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar, 'Memleket çok büyük bir kıymeti kaybetti. Öyle bir hoca ki, talebesi her anından faydalanırdı. Her dersinde mutlaka bir şeyler öğreten bir hocaydı ve milliyetçiydi. Ama bu ne bir ırka, ne bir dine dayanan bir milliyetçilikti. Atatürk milliyetçiliği değerlerine sahipti' dedi.

1910 yılında Üsküdar'da doğan Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar, 1932'de Ankara'da yapılan ilk Dil Tarih Kongresi'ne Haydarpaşa Lisesi'nde tarih öğretmenliği yaparken Atatürk tarafından çağrıldığını belirterek şunları anlattı:

ATATÜRK'E SORU SORMAK

'Bu kongre, 6 gün sürdü. Kongre sonunda Atatürk bizimle çaylı bir toplantı yaptı. Atatürk bize 'Muhterem hocalar istediğiniz konuda istediğiniz soruyu sorabilirsiniz' dedi. Evvala derin bir sükunet vardı. Fakat Atatürk, 'Muallim arkadaşlar çekinmeye gerek yok. Herkes istediği soruyu sorabilir' dedi. Bunun üzerine birkaç soru soruldu. Birincisi 'Devletlerin dine ihtiyacı var mı?' sorusuydu. Biz böyle bir soru sorulmasını istemiyorduk. Çünkü Atatürk bu konudaki görüşlerini söylemiş, 'Türkiye Cumhuriyeti laik bir Cumhuriyettir' demişti. Atatatürk büyük bir sükunetle 'Muhterem hocam' diyerek söze başladı. Aradan 72 yıl geçmesine rağmen sesini duyar gibiyim... Çünkü onda bir belágat vardı. Konuştuğu zaman insanı etkileyen bir ses tonu sabrında bir çekiciliği vardı. Bize, 'Muhterem hocam, dinsiz devlet olmaz ve dinsiz devlet devam etmez diyorlar. Fakat din Allah ile kul arasındadır. Hiçbir zaman araya başkası giremez. Ama Allah ile kul arasına din simsarı denen hacılar hocalar giriyor ve dini zedeliyorlar. Biz Müslümanlıkta dinin menfaat, siyaset ve ticaret yolunda alet edilmesini istemiyoruz. İstiyoruz ki din, Müslümanların safiyeti gibi iman edenlere intikal etsin. İşte bunun için mücadele ediyoruz. Dini maddi menfaatleri üzerinde kullanmak isteyenlere karşı mücadele edemiyoruz. Aynı zamanda düşünüyoruz ki en nefret edilecek insanlar bunlardır' dedi.'

Yaşayan son 'ordünaryüs' Prof. Dr. Reşat Kaynar, 'Türkiye milliyetçi, ırkçı ve dinci bir hareket karşısında müdafa edilmez ve laiklik korunmazsa çok üzülüp kırılır, kırılmanın ötesinde savunmaya geçerim' diye konuştu.

Profesörler kurulu ordinaryüs yaptı

Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar, ilkokulu Üsküdar Ayazağa'da, lise eğitimini Darülmuallim'de bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 3 yıl okuyup bitirdikten sonra İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girdi. Daha sonra da Haydarpaşa Lisesi'ne tarih öğretmeni olarak atandı. Ayrıca İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde hukuk ve siyaset dersleri verdi. 65 yıllık öğretmenlik hayatından sonra emekliye ayrılan Prof. Kaynar, şimdi Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Atatürkçülük ve İnkilapçılık dersleri veriyor. İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi, akademi haline geldikten sonra profosörlük ve ordünaryüs profesörlük kadroları açılan okula Profesörler Kurulu doğrudan seçim yaparak 'Mustafa Reşit Paşa ve Tanzimat' adlı eseri ile Kaynar'ı ordinaryüs profesörlüğe getirdi. Ordünaryüs Profesörlüğün kaldırılmasına rağmen Reşat Hoca bu unvanı taşıyor.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249