Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Miralay Sadık Bey

Doğum Tarihi: 1860-01-01 - Ölüm Tarihi: 1941-02-04

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Hürriyet ve İtilaf Fırkası'nın kurucusu, asker ve siyaset adamı.

1860'ta İstanbul'da doğan Sadık Bey Harbiye Mektebi'ni bitirdi (1882). Çeşitli askeri görevlerden sonra atandığı Manaslır Süvari alayı komutanlığı görevindeyken, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Manastır merkezini yönetti. II. Meşrutiyet'ten sonra Debre mutassarrıflığı, Harbiye Nezareti Süvari Dairesi ikinci başkanlığı gibi görevlerde bulundu, bir süre sonra görüş ayrılığına düşerek İttihat ve Terakki'den ayrıldı.

Masonluğa ve siyonizme karşı olduğu için

Masonluğa ve siyonizme karşı olduğu için İttihat ve Terakki' den ayrıldığını belirten Sadık Bey mecliste "Hizip" adı verilen muhalefet kanadının oluşmasına neden oldu. 1911'de askerlikten ayrılarak Hürriyet ve İtilaf Fırkası'nı kurdu. Babıali baskınından sonra İttihat ve Terakki yeniden iktidara gelince (1913), önce Paris'e, ardından Mısır'a gitti. I. Dünya Savaşı bitince İstanbul'a döndüyse de Milli Mücadele'ye karşı olduğu iddiasıyla Yüzellilikler listesine alındı; Romanya'ya giderek Dobruca'nın Hırsova köyünde 22 yıl süren bir sürgün hayalı yaşadı. Yüzellilikler için af çıkmasına rağmen bundan yararlanmayı reddetti.

1940'ta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye uzun bir dilekçe yazarak yaşamını ve yaptıklannı anlattı; affedilrmek değil, suçsuzluğunu kanıtlamak istediğini belirtti, ölmeden önce hakkındaki vatana ihanet suçlamasının kaldırılmasını istedi. İsmet İnönü dileğini yerine getirerek Bükreş elçiliği aracılığıyla yurda dönmesini sağladıysa da, İstanbul' a vardığı günün gecesi yaşamını yitirdi.
Miralay Sadık Bey, uzun yıllar sürgünde yaşadığı Romanya'dan İstanbul'a döndüğü 4 Şubat 1941'de nefes darlığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde öldü.Cenazesi İsmet İnönü'nün aracılığıyla Karacaahmet Mezarlığı'na, silah arkadaşlarının yanına gömüldü.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249