Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Vural Akışık

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Ahmet Vural Akışık, Robert Kolej ve ODTÜ Ekonomi mezunu. Doktorasını yaptığı Univercity of California Berkeley ve ODTÜ'de 7 yıl öğretim üyeliği yaptı. 1976 yılında Çukurova Grubu'yla birlikte özel sektöre geçti. Türkiye'nin ilk yatırım bankası olan Türk Merchant Bank'ı kurdu. Buradaki hisselerini sattıktan sonra Finansbank'ta yönetim kurulu üyeliği yaptı. Akışık, son olarak Dışbank Murahhas Azası olarak görev yapıyordu.


HAKKINDA YAZILANLAR

Akışık, kamu bankalarına patron
Hürriyet 4 Nisan 2001

Kamu bankalarının ortak yönetim kurulu başkanlığına Dışbank Murahhas Azası Vural Akışık getirildi. Emlakbank ve Halkbank'ı bünyesinde toplayacak olan Ziraat Bankası'nın dün yapılan genel kurulunda yeni yönetimin diğer üyeleri de belirlendi.
Daha önce Aclan Acar'ın adının geçtiği hem Ziraat Bankası, hem de üç kamu bankasının ortak yönetim kurulu başkanlığını sürpriz bir gelişmeyle Vural Akışık üstlendi. Ziraat Bankası'nın dün saat 16.00'da yapılan genel kurul toplantısı öncesinde, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile görüşen Vural Akışık, Halkbank ve Emlakbank'ı da bünyesine katacak olan Ziraat Bankası'nın yönetim kurulu başkanlığına getirildi.

Akışık'ın da katılımıyla yapılan dünkü Ziraat Bankası genel kurulunda, ana sözleşmenin birinci maddesi iptal edildi. Bu maddeye göre, Ziraat Bankası'nın şubat ayında yapılan genel kurulunda yönetim kurulu üyeliğine seçilenlerin üç yıl süreyle görv yapması öngörülüyordu. Söz konusu maddenin iptaliyle mevcut yönetim kurulu üyelerinin görevi sona erdirilmiş oldu. Bunun ardından yeni yönetim ve denetim kurulu üyelerinin belirlendiği genel kurulda, bankanın sermayesinin 500 trilyon liradan 1.5 katrilyon liraya çıkarılması da ele alındı.

Yaklaşık 15 dakika süren genel kurulun ardından, yönetim kurulu şöyle belirlendi: Dışbank Murahhas Üyesi Ahmet Vural Akışık, DPT Müsteşar eski Yardımcısı ve MNG Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz Arınsoy, Emlakbank Eski Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Atalay, Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Gürşen Çakaloz, KİT Genel Müdürlüğü Daire Başkanı M. Cüneyt Yener, Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Volkan Taşkın getirildiler. Ayrıca Eşref Ayaş ile Turgay Oğuz Denetim Kurulu Üyeliklerine seçildi.

Dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, inşaat ve konut faaliyetleri Toplu Konut İdaresi'ne devredilecek olan Emlakbank, Ziraat Bankası ve Halkbank'ın olağan veya olağanüstü genel kurullarında seçilecek yönetim kurulları aynı kişilerden oluşabilecek. Halen hukuken Ziraat Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Osman Tunaboylu bu sürecin kendisinin fikri alınmadan gelişmesi nedeniyle emekliye ayrılma kararı almıştı. Tunaboylu, halen izin kullanıyor.

Süper yönetimde kim, kimdir?

VURAL AKIŞIK:
Robert Kolej ve ODTÜ Ekonomi mezunu. Doktorasını yaptığı Univercity of California Berkeley ve ODTÜ'de 7 yıl öğretim üyeliği yaptı. 1976 yılında Çukurova Grubu'yla birlikte özel sektöre geçti. Türkiye'nin ilk yatırım bankası olan Türk Merchant Bank'ı kurdu. Buradaki hisselerini sattıktan sonra Finansbank'ta yönetim kurulu üyeliği yaptı. Akışık, son olarak Dışbank Murahhas Azası olarak görev yapıyordu.

AHMET ÇAKALOZ:
ODTÜ ekonomi mezunu. Öğrenciyken AST'ta profesyonel tiyatrocu olarak çalıştı ve ödüller aldı. Tiyatroyu bırakıp bankacılığa geçti. Yapı Kredi, Anadolu Bankası, Bank Ekspres ve Garanti Bankası'nda Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

ÖZCAN ATALAY:
Emekli hakim. DSP'nin kuruluşunda Ecevit çiftine en yakın isimlerden biriydi, DSP'nin tüzüğünü yazdı. Sonradan Ecevit ile yolları ayrıldı. ANAYOL döneminde ANAP kontenjanından Emlakbank Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

YAVUZ ARINSOY:
DPT kökenli bir bürokrat. Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu. Şimdiki Hazine Müsteşarı Faik Öztrak'ın yakın çalışma arkadaşı. MHP DPT'nin sorumluluğunu alınca görevine son verildi. MNG Holding'de Yönetim Kurulu üyesi oldu.

CÜNEYT YENER:
Hazine Müsteşarlığı'nda KİT Genel Müdürlüğü bünyesinde Kamu Bankalarından Sorumlu Daire Başkanı olarak görev yapıyor.

VOLKAN TAŞKIN:
Hazine Müsteşarlığı'nda Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü bünyesinde İç Borçlardan Sorumlu Daire Başkanı olarak görev yapıyor.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM 16 MAYIS 2001

Akışık: Kriz 2.5 senede geçer
Milliyet 16 Mayıs 2001

Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık, Türkiye'nin bir geçiş döneminde olduğunu belirterek, "Geçiş dönemi iyi yönetilirse kriz 2 - 2.5 senede hallolacak. Sonra yeni bir döneme gireceğiz" dedi.

Dün ODTÜ'de "Bankacılık Sistemi ve Etik" konulu bir konferans veren Akışık, çıkan Bankacılık Yasası'nın reaksiyonel olduğunu, bankaların kötü yönetiminden doğan zararın ise bugün ve yarın ödenmeye devam edileceğini dile getirdi.

Acılı' birleşme
Akışık, bankacılıkta 'küçük güzeldir'in yerine, 'büyük sağlamdır' anlayışının geçerli olmaya başladığına, bu nedenle birleşmelerin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Dalgalanmalara karşı koyabilmek için bankaların birleşmek zorunda kalacağını söyleyen Akışık, "Aklın yolu birdir. En birleşemeyecekler bile menfaatlerini görünce birleşecektir. ABD'de nasıl oluyorsa, bizde de acılı macılı olacaktır" dedi.

Kamu bankalarının görev zarar toplamının 12 milyar dolar (15 katrilyon lira) olduğunu kaydeden Akışık, Ziraat Bankası ve Halkbank'ın ayrı ayrı özelleştireceğini, Emlak Bankası'nın ise tasfiye edileceğini söyledi.

Akışık, Emlakbank'ın yeniden yapılandırılması için harcanacak paranın satılarak karşılanmayacağını bu nedenle tasfiye edileceğini söyledi. Akışık, "Ziraat'e harcayacağımız paranın ötesinde bir değeri var. Halkbank gelecekte piyasalar için kârlı. Her iki banka rahatlıkla özelleştirilebilir" dedi.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249