Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Semih Kaplanoğlu

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

9 Eylül Üniversitesi Sinema Televizyon mezunu. 1984'te İstanbul'a geldi. Çünkü sinemanın altyapısı buradaydı. Bitirme tezi olan siyah beyaz bir filmle geldi İstanbul'a. O filmi çeşitli yönetmenlere ve prodüktörlere gösterdim ama biraz farklı bir yapıda olduğu için ilgi görmedi. Zamanla anladım ki, Türk sinemasının altyapısı ve birikimleri benim heyecanımı karşılayacak bir yapıda değil. Ama burada kalmak istiyordum, o yüzden sinema dışı alanlarda çalışmaya başladım.

Daha çok, reklam ajanslarından. Birtakım reklam ajanslarında üç dört sene çalıştım. Bir yandan da Argos ve Gösteri'ye plastik sanatlar ve resimle ilgili yazılar yazıyordum. Reklam ajansları ve dergilerdeki yazılar zamanında çok parçalı bir hayatım vardı, sürekli iş değiştiriyordum. Kötü evlerde kalıyordum, az para kazanıyordum ama sürekli öğrenmek, kendime bir şeyler katmak adına önemli bir süreçti. O dönemde Mimar Sinan ve Eski Evler Eski Ustalar belgesellerinde, kamera asistanlığı yaptım. 1991'de Sinevizyon programını yaptım. Takma adla senaryolar yazdım, bazıları çok popüler oldu. Senaryo pratiğimi buralarda geliştirdim. Sonunda anladım ki artık mutlaka hayatta yapmak istediğim şey olan yönetmenliğe başlamalıydım. Şehnaz Tango'yu geliştirdim ve onu yapımcılara götürdüm. Bizimkiler ve Perihan Abla'yı da yapan ekipten bir yapımcı çok ilgilendi. Hikayeyi geliştirdik, kastını popüler isimlerden oluşturduk ve '94 krizine rağmen projeyi gerçekleştirdik. Ben de yazarlığımı yönetmenliğe dönüştürmüş oldum. 52 bölüm sürdü macera.

Sonra kendimi tamamen sinemaya verdim.

Herkes Kendi Evinde'nin senaryosu "Vatansız" adlı öyküsüne dayanıyor. O öyküyle Montpellier'de de ödül aldınız. Filmin senaryosunu nasıl oluşturdunuz? Senaryo sadece Vatansız'a dayanmıyor. Radikal'de yayınlanan 13, 14 yazının birbiriyle ilişkisiyle oluştu, yavaş yavaş. Mekan duygusu benim için çok önemli. Kır ve şehir, kırdaki bir ev, evin içindeki ışık, şehirde bir ev, evdeki ışık... O karşıtlık, zamanla genç bir kahramanla ihtiyar bir kahramanın karşıtlığına dönüşmeye başladı. Sonra karakterleri yazmaya başladım. Ben karakterleri öyküden önce yaratırım, Şehnaz'da da öyle yapmıştım. Sonra o karakterler öyküyü oluşturmaya başladı. Radikal'deki yazılar da o karakterler arasındaki tuğlalardı. Montpellier'ye giden de senaryonun ilk halidir. Sonra üzerinde çok çalıştık, Özden Cankaya ve Serpil Kırel de katıldı bana. Filmde siz de farkındasınızdır, çok olay yok. Aksine, atmosferin ve karakterlerin sürüklediği bir gidişat var. Bu yüzden senaryonun dramatik yapısı çok sağlam olmalıydı. Senaryo İki buçuk, hatta üç yılda tamamlandı.

FİLMLERİ
Herkes Kendi Evinde - 2001

ÖDÜLLERİ
Herkes Kendi Evinde - 2001 yılı 12. ''Arıburnu Ödülleri'' En İyi 2. Film
Herkes Kendi Evinde - 2001 yılı 12. ''Arıburnu Ödülleri'' Bilge Olgaç Jüri Özel Ödülü

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249