Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Nadire Mater

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

gazeteci
1949 yılında Aydın'ın Söke ilçesinde doğdu. Sosyal hizmet uzmanı olarak çalışırken, gazeteciliğe Demokrat gazetesinde başladı. Yerel, yaygın ve uluslararası dergi, gazete ve radyolarda muhabirlik yaptı. 1999'da yayınlanan Mehmedin Kitabı'ndan dolayı açılan davadan 2001'de beraat etti. Mehmedin Kitabı, Almanca, Fince, İngilizce, İtalyanca ve Yunancaya çevrildi, ödüller aldı. Mater 2000'den bu yana IPS İletişim Vakfı'nın yürüttüğü Bağımsız İletişim Ağı (BİA) projeleri ve Bianet haber sitesinde çalışıyor.

ESERLERİ:
Mehmedin Kitabı, 1998
Sokak Güzeldir, 2009HAKKINDA YAZILANLAR

Vakfın CIA'yla ilgisi yok" demişti
Aydınlık 29 Temmuz 2001 SAYI: 732

Mater'e para CIA'dan: 5 kanıt
Mater'in CIA ile "ilgisi olmadığını" söylediği Vakıf, MacArthur Foundation'ın kurucuları John D. ve Catherine T. CIA faaliyetinin göbeğinde yer alıyorlar.

Nadire Mater,"Mehmed'in Kitabı" için kendisine 59 bin dolar ödeyen vakfın CIA'yla ilgisi olmadığını söylüyor: "Bu vakıf anti-militarist, çok kültürlülüğü savunuyor. Ulusal ayrımcılık gözetmiyor. Sol-liberal bir kuruluş."
Mater'in CIA'yla ilgisinin olmadığını söylediği MacArthur Foundation, CIA faaliyetinin göbeğinde yer alıyor. İşte Aydınlık'ın internetten elde ettiği bilgilere göre kanıtlar:

KURUCULARIN KİMLİĞİ
Nadire Mater'in "solcu" olmasıyla övündüğü John D. and

Catherine T. MacArthur Foundation'ın Yönetim Kurulu Üyelerinin sicili, vakfın CIA kuruluşu olduğunu kanıtlamaya yetecek düzeyde.

Jonathan F. Fanton: CIA'da, ilk kurulduğu yıllardan beri görev yapmış. CIA'ye dış politika analizleri üreten The Council of Foreign Relations'ın da üyesi.
Jamie S. Gorelick: ABD Adalet Bakanlığı'nın CIA ile FBI arasında istihbarat alışveriş protokolünden sorumlu biriminin başkanı sıfatıyla CIA Başkanı John M. Deutch ile FBI başkanı Louis J. Freeh arasında koordinasyonu sağlayan kişi.

Prof. Murray Gell-Mann: CIA'nın, Stanford Research Institute'da geliştirdiği uzaktan izlemeyi mümkün kılan,"Initiated Remote Viewing Program" üzerinde çalışan uzman.

Lloyd Axworthy: Vakfın direktörlerinden. Eski Kanada Dışışleri Bakanı. CIA destekli Suharto yönetimine gizli silah satışından terör bağlantıları nedeniyle yasaklı ülkeler listesinde yeralan Sudan'da, petrol kaçakçılığına kadar birçok skandala adı karışmış bir isim.

MATER'İN VAKFI CIA KURULUŞUNUN RESMİ SPONSORU
Nadire Mater'e 59 milyon dolar "Ödül" veren, John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Vakfı, CIA'nın teknik donanımlarının araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütmekle görevlendirilen American Association for the Advancement of Science-AAAS'ın resmi sponsoru.

AL GÜLÜM VER GÜLÜM VAKFI
Nadire Mater'in CIA ile ilgisi yok dediği, John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Vakfı, CIA Video Film Stüdyoları Şefi Mary Jo Toles'un "sanatsal eserlerinin" tamamını satın almış.

BİRLİKTE ANILDIĞI VAKIFLARIN LİSTESİ
John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Vakfı, Küba işlerinden, nükleer silahlanmaya kadar birçok konuda CIA faaliyetlerine fon sağlayan kuruluşlar olan Rockefeller Foundation, W. Alton Jones Foundation, Public Welfare Foundation, Samuel Rubin Foundation, Wessel Foundation, the Stewart Mott Charitable Trust, Ploughshares Fund, Rockefeller Family and Associates arasında yer alıyor.

DÜZENLEDİĞİ TOPLANTININ KONUKLARI: CIA'NIN 4 ESKİ BAŞKANI!
Nadire Mater'e parayla kitap yazdıran John D. and Catherine T.
MacArthur Foundation'ın rutin faaliyetlerinden bir tanesinin ilanını birlikte okuyalım. Mater'in vakfının ev sahipliği yaptığı toplantının dört katılımcısının dördü de emekli CIA Başkanları.
Tarih: 23 Mayıs 2001
Yer: New York "National Program Meeting" toplantısı
Ev Sahibi: John D. and Catherine T. MacArthur Foundation
Başlık: "The CIA from Carter to Clinton: What's Changed? What's Next?"
Katılımcılar:
John M. Deutch: CIA Başkanı (1995-96)
Amiral Stansfield Turner: CIA Başkanı (1977-81)
William H. Webster: Partner CIA Başkanı (1987-91)
R. James Woolsey: Partner CIA Başkanı (1993-95)

MATER-KÜRKÇÜ ORTAKLIĞI
Nadire Mater, IPS (Inter Press Service) adlı haber ajansının Türkiye temsilciliği görevini yürütüyor. IPS İletişim Vakfı, Ertuğrul Kürkçü ve Nadire Mater'in Türkiye'deki yerel radyolarda, AB parasıyla hazırlanmış programları yayınlatmak üzere kurdukları Bağımsız İletişim Ağı (BİA) projesini yürütmeyi üstlendi. Vakfın başkanı, Nadire Mater. BİA'nın Proje Koordinatörü, Ertuğrul Kürkçü. Bu proje, Alman Heinrich Böll Vakfı'nın parasıyla Ocak 1997'de başlatıldı. BİA, Türkiye'deki yerel radyolara, üzerinde "Bu program, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Burada dile getirilen görüşler IPS İletişim Vakfı'na aittir"" ibaresi yazılı CD'leri düzenli olarak gönderiyor. CD'ler üç ayrı programdan oluşuyor;"Kadının Penceresi", "Çocuk Radyosu", "Tarihte Bugün." Bu iş için, AB Akdeniz ve Demokrasi (MEDA) Fonu'ndan 770 bin Euro hibe alındığını da Ertuğrul Kürkçü, BİA toplantılarında söyledi.

Üçüncü Dünya ülkelerinden haberler geçmek iddiasındaki IPS'in finansörlerinden biri de "Mehmedin Kitabı"na 59 bin dolar veren John D. And Catherine T. MacArthur Foundation.

TEMSİLCİSİ OLDUĞU IPS'NİN FİNANSÖRLERİ
Nadire Mater'in Türkiye temsilciliğini yaptığı IPS'yi ve IPS İletişim Vakfını finanse eden ülke ve kurumların listesi kabarık.
IPS, sözde "Alternatif Haber Ajansı."
Yüzden fazla ülkede muhabiri olan servis, topladığı bilgilerle Batılı devletlere, "gelişmekte olan ülkeler hakkında" düzenli rapor hazırlıyor. Görevi bu. IPS'nin Türkiye temsilcisi Nadire Mater imzalı raporlar, etnik sorunlar ve İslamcılıkla ilgili. IPS'yi finanse eden kurumlar ise, Avrupa ve Atlantik ötesi istihbarat örgütleri.
Almanya: Carl Duisberg Gesellschaft.
Almanya: Frederich Ebert Vakfı.
Almanya: Heinrich Böll Vakfı.
Almanya: Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Bakanlığı.
İtalya: Dışişleri Bakanlığı.
Hollanda: Dışişleri Bakanlığı.
İsveç: Kalkınma Ajansı.
Norveç: Kalkınma Ajansı.
Danimarka: Dışişleri Bakanlığı Avrupa komisyonu.
Kanada: Uluslararası Kalkınma Ajansı.
Amerika: Ford Foundation.
Amerika: W.Alton Jones Foundation.
Amerika: John D. and Catherine T. MacArthur Foundation.
AB: Akdeniz ve Demokrasi Fonu (MEDA)
Fransa: Batı kiliselerinin finanse ettiği "One World" kurumuna göre Nadire Mater, Fransızca bilmemesine rağmen, "Sınır Tanımayan Gazeteciler" NGO'sunun Türkiye temsilcisi.
Bu sınır tanımayan gazetecileri de, Direction Generale de Securite Exterieure, yani Fransız istihbarat örgütü yönlendiriyor.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249