Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Korhan Yurtsever

Doğum Tarihi: 1947-01-01 -

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

1947
İstanbul' da doğdu

1965 / 1970
Amcasının stüdyosunda çalışmaya başladı. Önce laboratuarda, sonra dublaj makinisti, montajcı, senkroncu , ses kayıtçısı olarak çok iyi yetiştirildi.

1970 / 1978
Birsel Film' de yönetmen yardımcısı olarak işe başladı. 55 filmde Türk Sinemasının en usta yönetmenlerine asistanlık yaptı.

1978
Türkiye Motokros yarışmasında 3. kez Türkiye şampiyonu oldu.

1978
Türk Sinemasının kriz içinde olduğu bir dönemde yönetmen ve yapımcı olarak FIRATIN CİNLERİ isimli filmi çekti. Fıratın Cinleri yapıldığı yıl katıldığı İtalya' daki San Remo Film Festivali' nde Jüri Özel Ödülü, Antalya Film Festivali' nde 3 Altın Portakal, Bulgaristan Varna Film Festivali'nde En İyi Yabancı Film Ödülü aldı.1979 ve 1980 de Amerika' da Şikago, İran' da Tahran, İspanya'da San Sebastian, Portekiz' de Fuguera Da Foz, Hollanda' da Rotterdam, Rusya' da Taşkent, Almanya'da Berlin Film Festivallerinde yarıştı ve ödüller aldı. Fransa'da George Sedoul Ödülü'ne aday gösterildi. Fıratın Cinleri Türkiye' de, gösterildiği yıl izlenme rekoru kırarken Türkiye dışında 13 ülke televizyonu tarafından satın alındı.

1979
Berlin Film Festivali' nde Fıratın Cinleri gösteriminde Almanya Cumhurbaşkanı Schell ile tanıştı Berlin Başbakanı Dietrich Stobbe'nin davetlisi olarak Berlin'de 6 ay kalarak yeni filmi için araştırmalar yaptı. Usta senaryocu Bülent Oran ile birlikte yazdığı "KARA KAFA" adlı senaryoyu Almanya' da Berlin, Köln, Essen, Duisburg ve Oberhausen'de filme çekti.

1980
Kara Kafa' nın Türkiye' de gösterimi ve yurt dışına çıkışı (Bir dost ülkenin onuruyla oynuyor gerekçesiyle) yasaklandı. Yurtsever' e yargı yolu göründü ( ! ... )

1980
Agustos sonunda Berlin' e yerleşti. SFB (Sender Freies Berlin) televizyonunda çalışmaya başladı.

1981 / 1985
Berlin'de Troja Film Produktion' u kurdu. Alman TV leri için filmler yapıldı.

1982
Kızı, Berivan Reutliengen' de doğdu.

1986
Türkiye' ye döndü. Adıyaman, Adana, Bursa ve İstanbul' da ZİNCİR isimli filmi çekti. Zincir, Antalya film festivaline ve yurt dışındaki 20 ye yakın festivale katıldı. Ödüller aldı. Satışlar yapıldı, yurt dışında sinema ve TV lerde gösterildi. Türkiye' de ise filmi gösterecek sinema bulunamadı. Türk Sineması' na uygulanan bu ekonomik baskı ve sansürü protesto etmek adına Moda Kültür Merkezi önünde filmini yaktı...

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249