Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Hasan Ferit Cansever

Doğum Tarihi: 1891-01-01 - Ölüm Tarihi: 1969-06-20

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Fikir adamı, tıp doktoru ve yazar. İstanbul Tıp Fakültesi'nden askerî doktor olarak mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda önemli hizmetlerde bulundu. Bsavaşı'nda Sîna Cephesi'ndeki Hilâl-i Ahmer (Kızılay) Hastahânesi'nde başhekim olarak gönderildi. Hastahâne, Sîna'dan sonra Kudüs'e naklediliyor. Küdüs'ün 1919'da elden çıkmasından sonra İstanbul'a geldi. Ordudan ayrıldı ve Haydarpaşa Hastahânesi'ne başhekim oldu. Kısa bir süre sonra da Antalya'ya İl Sağlık Müdürü olarak tâyin edildi. Gerek Antalya'da gerekse daha sonra görev yaptığı Anada'da, o dönemin en önemli ve öldürücü hastalığı olan Sıtma ile savaştı, başarılı sonuçlar aldı. Sıtma Savaş Kurumu, bu çalışmalar üzerine oluşturuldu. Hasan Ferit Cansever Sağlık bakanı olan arkadaşı Adnan Adıvar ile bazı konularda anlaşamadığından devletteki görevinden istifa ederek İstanbul'a yerleşti ve serbest hekim olarak meslekî çalışmalarını sürdürdü. Türk Ocakları'nın kuruluşunda asıl ocaklılar nüvesini oluşturan Tıbbiyelilerin öncüsü idi. Kuruluştan sonra da hayatı boyunca Türk Ocakları Merkez Heyeti'nde Genel Sekreter olarak görev yaptı. Türk Ocakları'nın kapalı olduğu dönemde, Türk Yurdu'nun 12 sayısını yayınladı.

Dr. Hasan Ferit Cansever'in, tevkif edilip 1944 Türkçülük Dâvâsı sanıkları arasında yer almasının sebebi, Zeki Velidi Togan ve İsmail Hâmi Danişmet ile birlikte yayınladıkları Türklük isimli dergidir.

Cansever, 1944 Türkçülük Dâvâsının 23 mağdurundan biridir. Duruşmalar sırasında yüzbaşı rütbesinde askerî doktor idi. Mahkeme süresince 1,5 yıl tutuklu kaldı. Duruşmalar sonunda mahkeme, beraatına karar verdi.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249