Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Tepedelenli Ali Paşa

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Osmanlı Valisi
1744 yılında Yanya'da doğdu. Dedeleri Arnavutluk'ta muhtelif vazifelerde bulunmuştur. Babası Tepedelen mütesellimi Veli Paşa'dır. Küçük yaşta babası öldüğünden gençliği mücadelelerle geçti. Kurd Ahmed ve Kaplan Paşalar'a hizmet edip, himayelerine girdi. Kaplan Paşa'ya damat oldu. Yanya, Delvina ve Tırhala mutasarrıflıklarıyla Derbentler başbuğluğu gibi vazifelerde kendini tanıttı. Oğulları Muhtar, Veli Veliyüddin ve Salih Paşalar, çeşitli vazifelerle Kuzey Arnavutluk'la Yunanistan'a hakim oldu. Buralar, Tepedelenli ailesinin malikanesi haline geldi.

Osmanlı x Rusya-Avusturya Savaşında 1787'de Avusturya cephesinde Pançova Harekatına katıldı. Sırbistan'da çıkan isyanı bastırmada hizmetleri oldu. Rus cephesinde de savaştı. Rütbesi 1795'te mirmiranlığa yükseldi. Yanya bölgesindeki yerli halkın çıkardığı isyanların bastırılmasında, Napolyon'un Mısır'a saldırısı sırasında Fransızlarla yaptıkları mücadelelerde zaferler kazandı. 1798'de Preveze yakınında Fransızları bozguna uğratınca, kendisine Sultan Üçüncü Selim Han tarafından vezirlik verildi. Rumeli valisi olarak, dağlı eşkıyaların cezalandırılması için çalıştı. On dokuzuncu yüzyılın başında Osmanlı Devletiyle İngiltere, Fransa ve Rusya arasındaki siyasi olaylardan da istifade ederek, Makedonya bölgesinin en güçlü adamı haline geldi. Bu bölgenin tanınmış valilerinden İbrahim Paşa'yı hileyle yanına getirtti. Ölünceye kadar Yanya'da hapsetti. Oğlunu yerine göndererek Arnavutluk'un Toskalık bölgesinde hakimiyet kurdurdu.

Tepedelenli Ali Paşa, Arnavutluk'ta ve hakim olduğu diğer yerlerde devlet içinde devlet gibi hareket etmeye başladı. Mora ahalisinin ve Rumlar'ın ayaklanarak, devletin başına yeni bir gaile açılmasını istemeyen Sultan Mahmut Han, Tepedelenli Ali Paşa'nın üzerine gitmiyordu.

Bilahare Tepedelenli Ali Paşa ve oğulları, memuriyetlerinin bir kısmından azledildiler. Fakat dinlemedikleri için, üzerlerine karadan ve denizden kuvvet gönderildi. Yanya kalesinde bir sene 4 ay 25 gün muhasaradan sonra, serasker Hurşit Paşa'nın, hayatına dokunulmayacağına dair teminat vermesi üzerine, Yanya gölündeki Pandeleimon Manastırı'na çekildi. 1822 yılında çıkan bir çatışmada öldürüldü.

HAKKINDA YAZILANLAR

1.Yanya Sultanı
Tepedelenli Ali Paşa
William Plomer
Milliyet Yayınları / Tarih Dizisi

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249